» PIKNIK U MICHAŁA 2010 » 23.08.2010

28 sierpnia bierzacego roku na stałe zapisze się w sercu wielu krótkofalowców, którzy przybyli na Górę Miedzianka w gminie Chęciny. Po raz kolejny R Michał Krawczyk SQ7NSN zorganizował piknik radiowy dla krótkofalowców razem z członkami Świętokrzyskiego klubu SP7PKI. Piknik miał na celu promocje powiatu kieleckiego oraz gminy Chęciny oraz Rezerwat Góra miedzianka SPFF-433 na falach eteru. Podczas spotkania nawiązano 370 łączności z krótkofalowcami całego świata, o tym uroczym miejscu jakim jest góra Miedzianka i jej okolice dowiedzieli się radiowcy ze Stanów Zjednoczonych, Canady czy Japonii. Mimo iż pogoda tej soboty nie dopisała, bawiliśmy się dobrze – nawiązując nowe kontakty, grillując i podziwiając cudowne krajobrazy ...

Michał SQ7NSN


» QUO VADIS, DOMINE? » 08.05.2010

Sobota, 8 dzień maja 2010roku. Za sprawą kalendarza, tęsknot za latami swojej młodości, spoglądając wstecz na miniony czas przez pryzmat gorączki maturalnej dzieci i wnuków udajemy się na wyprawę terenową do Oblęgorka, aby przypomnieć braci krótkofalarskiej o związkach Henryka Sienkiewicza z Ziemią Świętokrzyską. Celem naszej wyprawy było upamiętnienie 164 rocznicy urodzin nowelisty, powieściopisarza i publicysty syna Ziemi Łukowskiej urodzonego dnia 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej, laureata Nagrody Nobla za wybitne osiągnięcia pisarskie w literaturze epickiej.

W przeszłości wieś Oblęgorek była własnością Hieronima Odrowąża, potem zaś rodu Tarłów. To ci ostatni, mieszkając w swoim pałacu w Podzamczu Piekoszowskim, właśnie w Oblęgorku mieli dworek myśliwski i tu trzymali swoje zwierzęta. Wspomnieć w tym miejscu należy, iż, Komitet Obywatelski, któremu przewodził najpierw książę Michał Radziwiłł, potem biskup Kazimierz Ruszkiewicz, w 25 rocznicę pracy literackiej pisarza postanowił go nagrodzić w sposób niecodzienny. Przygotowano popiersie pisarza z białego marmuru, rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na zakup domu dla jubilata, w którym mógłby odpoczywać. W 1900 roku w Warszawie uroczyście wręczono pisarzowi akt notarialny kupna majątku w Oblęgorku. Był to prezent od narodu polskiego, dowód uznania dla wielkiego twórcy. Po raz pierwszy pisarz przyjechał do swego majątku w 1901 roku. Wtedy to trwały jeszcze prace remontowe. Pałacyk został wkomponowany w piękny park w stylu angielskim, wśród istniejących wówczas budynków, tzw. Halikówki i wspomnianego wcześniej dworku myśliwskiego. Oficjalne przejęcie zabudowań przez Sienkiewicza nastąpiło w roku 1902, kiedy to powitano właściciela chlebem i solą. Pisarz spędzał w Oblęgorku po kilka tygodni w roku, aż do jesieni 1914 roku, gdy opuścił to miejsce na dobre z przyczyn działań wojennych i już więcej do niego nie powrócił.

Wjeżdżamy szosą w górę wspaniałą aleją lipową. Zatrzymujemy się przy Czerwonej Bramie i podziwiamy stojący na skarpie pałacyk zaprojektowany dla pisarza przez Hugo Kudera. Dalej drogą wśród lip, na które z pewnością spoglądał Sienkiewicz dojeżdżamy do pałacyku. Sam budynek sprawia ogromne wrażenie, zachwyca, podobnie jak niegdyś Sienkiewicza, stojący na szczycie budynku żołnierz husarii i górująca nad okolicą sylwetka okrągłej wieży. On, tak jak kiedyś, również dziś strzeże herbu pisarza i tego niezwykłego miejsca z pięknym ogrodem, w którym rosną urokliwe perukowce podolskie, nadając okolicy iście powieściowy charakter.

Wyprawę śladami Henryka Sienkiewicza zakończyliśmy udziałem w 1 Krajowych Zawodach „QUO VADIS 2010” pracując pod znakiem okolicznościowym SN90SHL/7 i nawiązując 73 QSO w składzie: SP7ASZ Andrzej, SQ7NSN Michał, SQ7LQU Przemek i piszący te słowa SQ7LQJ Janek.

RELACJA FOTOGRAFICZNA


» KRÓTKOFALOWCY U PREZYDENTA KIELC » 07.01.2010

Czwartek 07 stycznia 2010 r. Członkowie Zarządu Świętokrzyskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w Kielcach, Janek SQ7LQJ, Andrzej SP7ASZ i Michał SQ7NSN gościli w ratuszu u prezydenta Pana Wojciecha Lubawskiego, w naszym spotkaniu wziął także udział zastępca prezydenta Pan Czesław Gruszewski. Spotkanie było okazją do przedstawienia osiągnięć w rywalizacji sportowej, edukacji, promocji miasta Kielce i ziemi świętokrzyskiej w minionym 2009 roku, podkreślając, że krótkofalarstwo to nie tylko hobby, sport i zabawa, ale również kształtowanie postaw patriotycznych.

Wspierany przez środowisko świętokrzyskich krótkofalowców Michała SQ7NSN w pracy fundacji Joni i Przyjaciele w ramach akcji „Wózki dla Polski” uhonorowany został „Oskarem Wolontariatu” za największą aktywność w niesieniu pomocy osobom z niepełnosprawnością ruchową, dzięki tej współpracy wiele osób otrzymało wózki inwalidzkie.

Podziękowaliśmy Panu Prezydentowi za obdarzenie kredytem zaufania naszego środowiska i dostrzeżenie w nas partnera w działalności społecznie użytecznej dla Kielc i naszej ziemi świętokrzyskiej.Nasze spotkanie przebiegało jak zwykle w miłej atmosferze, Pan Prezydent z wielkim zainteresowaniem dopytywał o poziom techniczny dzisiejszego krótkofalarstwa, opowiadając o swoich konstrukcjach z lat szkolnych. Na zakończenie spotkania, pogratulował nam dokonań, oraz zaprosił do dalszej współpracy deklarując osobiste wsparcie i współpracę.

SQ7LQJ Janek