» ZAMEK BOLMIN SKI 06 ZDOBYTY » 13.10.2007

Kolejna wyprawa klubu SP7PKI, tym razem koledzy SQ7BCB Alek, SP8SIW Przemek, SQ7RL Ryszard, robią najazd na ruiny dworu obronnego w Bolminie. Wieś szlachecka z XIV wieku - nazwa pochodzi od staropolskiego imienia Bolemir lub Bolemysł. Dwór obronny został wzniesiony w końcu XVI wieku. Należał do rodziny Bolmińskich W roku 1384 właścicielem Bolmina był Mikołaj, syn Andrzeja. W 1423 roku władali nim Adam i Jan Mokrscy herbu Jelita. Na początku XVI wieku, w roku 1508 wieś miała trzech dziedziców: jedną połowę trzymali Mikołaj i Krzesław z Chotowa, drugą Piotr Bolmiński. Ta "dwuwładza" spowodowała opustoszenie starego zamku. W 1540 roku wieś nazywano nawet ''villa trium nobilium'' ( byli to: Brzesk, Bolmiński, Jwanowski ), z których każdy mieszkał w oddzielnym dworze.

Dwór był zamieszkały do drugiej połowy XIX wieku. Jego ruiny stanowią przykład typowej dla XVI wieku siedziby średniozamożnej szlachty. W 1915 roku podczas I wojny został zburzony przez artylerię austriacką i nie został odbudowany. Swą świetność utracił po II Wojnie Światowej.

RELACJA FOTOGRAFICZNA



» STACJA OKOLICZNOŚCIOWA SN6WTC » 6.09.2007

W dniu dzisiejszym rozpoczyna pracę stacja SN6WTC. Zapraszamy wszystkich do nawiązywania łączności oraz kieleckich krótkofalowców do czynnej pracy na stacji klubowej.

Stacja okolicznościowa pracuje w celu uczczenia 6 rocznicy ataków na Word Trade Center w Nowym Jorku oraz w hołudzie ofiarom które podczas ataków terrorystycznych straciły życie. Całodobowa praca ze stacji klubowej planowana jest z 10 na 11 września. Patronat nad akcją obioł Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski.

RELACJA FOTOGRAFICZNA   »   FORUM

PRASA MEDIA: POLSKA LOKALNA - GAZETA - RADI0 KIELCE - ONET



WZÓR KARTY QSL - SN6WTC




» STACJA OKOLICZNOŚCIOWA 3Z0MSPO » 3.09.2007

W dniach 3-6 września 2007 Świętokrzyski Klub Krótkofalowców SP7PKI organizuje pracę ze stacji terenowej na XV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO. Dzięki uprzejmości Targów Kielce stacja okolicznościowa 3Z0MSPO będzie miała zaszczyt i przyjemność pracy z terenu Targów podczas największej w kraju imprezie tego typu. Zapraszamy wszystkich chętnych do nawiązywania łączności oraz do pomocy przy pracy radiostacji klubowej. Impreza Targowa odbywać się będzie pod patronatem honorowym Premiera Rzeczypospolitej Polskiej. Planowana jest praca we wszystkich emisjach i na wszystkich pasmach.

RELACJA FOTOGRAFICZNA


WZÓR KARTY QSL




» NIECH SIĘ SPEŁNIĄ MARZENIA » 31.08.2007

31 sierpnia w Kielcach na Placu Artystów od godz. 16.00 do 20.00 odbędzie się festyn na rzecz dzieci pod hasłem NIECH SIĘ SPEŁNIĄ MARZENIA. Festyn organizują Fundacja "Mam Marzenie" oraz wojewoda Grzegorz Banaś. W Pikniku tym czynny udział wezmą członkowie Świętokrzyskiego Klubu Krótkofalowców SP7PKI. Za nawiązanie z klubem łączności radiowej, wszystkim krótkofalowcom wysyłamy kartę QSL. Serdecznie zapraszamy do zabawy, wszystkich krótkofalowców wraz z rodzinami na plac Artystów w Kielcach.

RELACJA FOTOGRAFICZNA


WZÓR KARTY QSL




» ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO » 09.08.2007

15 sierpnia 2007 od godziny 11.00 z Parku Miejskiego obok muszli koncertowej z okazji Święta Wojska Polskiego, pracować będzie terenowa stacja klubowa SP7PKI/7. Patronat nad pracą stacji sprawują Służby Wojewody Świętokrzyskiego. Nawiązanie łączności ze stacją SP7PKI/7 potwierdzamy kartą QSL. Wszystkich kolegów krótkofalowców wraz z rodzinami serdecznie zapraszamy.

W programie uroczystości:
1. Możliwość przeprowadzenia łączności radiowej
2. Wojskowa Grochówka

RELACJA FOTOGRAFICZNA


WZÓR KARTY QSL




» ZAMEK MALESZOWA » 29.07.2007

Jest niedziela 29 lipca 2007r., imieniny Marty, grupa kolegów z Klubu SP7PKI udaje się na wyprawę zamkową tym razem do Maleszowej aby prócz pracy na falach eteru posłuchać ruin.

"Nasz zamek o czterech piętrach, z czterema narożnikami, otoczony rowem pełnym wody, z mostem zwodzonym, w kraju skalistym i wśród lasów położony" - czytamy w "Dzienniku Franciszki Krasińskiej" Klementyny z Tańskich Hoffmanowej. Franciszka Krasińska, księżna kurlandzka, żona pretendenta do tronu polskiego Karola Krystiana Wettina, syna króla Augusta III, urodziła się w Maleszowej. Ta rezydencja Krasińskich, według niektórych źródeł, znajdowała się między restaurowanym obecnie budynkiem dworu z przełomu XVIII i XIX wieku a ruinami stajni i kurnika. Nowy właściciel tych obiektów uważa jednak, że ten dwór zaczęli budować Krasińscy w XVII wieku, a zapis w powieści Hoffmanowej dotyczy zamku na wyspie. Tu w dzieciństwie bawiła się z Kazimierzem Puławskim, który później podkochiwał się w niej.

Maleszowa ze względu na ruiny rezydencji Krasickich uznawanej czasem za zamek, a czasem za pałac. W znajdujących się tu ruinach raczej trudno zauważyć jakieś cechy obiektu obronnego, położenie jest nizinne, a śladów fortyfikacji nie ma. Obiekt przypomina ufortyfikowane pałace w Kielcach i Podzamczu Piekoszowskim. Miał aż 4 kondygnacje i 4 narożne baszty, otoczony był nawodnioną fosą ze zwodzonym mostem. Obecnie trudno wyobrazić sobie tak potężną rezydencję, być może te 4 kondygacje odnoszą się do wież. Zachowane mury zbudowane są z kamienia, który można też dostrzec na pobliskiej zrujnowanej chałupie. Pierwotny zamek w Maleszowej stał na wyspie, a dopiero w XVII wieku nie mogąc pomieścić wytwornej rezydencji na małym nasypie, zbudowano nowy zamek w miejscu dawnego przedzamcza. Niespodzianką jest to, iż na wyspie do dzisiaj zachował się niewielki fragment muru oraz piwnice, których jest aż cztery. Cały teren posiada charakterystyczne pofałdowanie. To wszystko potwierdza tezę o istnieniu tu starszego założenia obronnego. Z jakiegoś powodu jednak zamek w Maleszowej powszechnie datuje się na XVII wiek i zapomina o resztkach murów na wyspie...

Cały teren jest obecnie ogrodzony. Dwór, dawne zabudowania gospodarcze i wysepkę najlepiej widać z drogi prowadzącej do Lisowa. Wejść na teren można za zgodą właściciela, który planuje urządzić tam ośrodek turystyczny.

Bardzo ciekawe informacje o ruinach zamku na stronie: www.maleszowa.pl

RELACJA FOTOGRAFICZNA



» SP7PKI W RODZINNEJ WSI STEFANA ŻEROMSKIEGO » 07.06.2007

Jest 7 czerwca wspaniała słoneczna pogoda, taka aura skłoniła grupę klubowiczów do wyjazdu na wyprawę zamkową do Strawczyna na zamek SKI09 który leży nieopodal miejsca w którym stał dom, dom dzierżawcy Strawczyna Wincentego Żeromskiego gdzie 14 października 1864 roku przyszedł na świat Stefan Żeromski.

Stefan Żeromski obserwując życie ubogich warstw społeczeństwa, czytając dzieła romantyków, a także utrzymując żywe kontakty z różnymi działaczami społecznymi i politycznymi, nabrał przekonania, że na literaturze spoczywa obowiązek służby narodowi, wspierania jego dążeń narodowowyzwoleńczych oraz społecznych. Tym przekonaniom dał wyraz w swych opowiadaniach, m.in. w "Siłaczce", "Doktorze Piotrze", "Rozdzióbią nas kruki, wrony...". Szybko zyskał uznanie jako pisarz, bardzo dużo tworzył. Do najwybitniejszych jego utworów powieściowych należą "Ludzie bezdomni" oraz wielka powieść historyczna o epoce napoleońskiej "Popioły". Zabierał głos we wszystkich istotnych dla polskiej kultury i myśli sprawach, jego ekspresywny styl określany jest mianem "żeromszczyzny".

RELACJA FOTOGRAFICZNA



» WYPRAWA NA ZAMEK W CHEŁMCACH » 01.06.2007

Dzień pierwszy czerwca to dla klubu SP7PKI kolejna próba sił w terenie. Tym razem postanowiliśmy pracować z zamku w Chełmcach, rozdając punkty do dyplomu zamkowego oraz wystartować w zawodach krótkofalarskich z okazji "Dnia Dziecka". Aktywność zamkowa to 76 łączności z obiektu o oznaczeniu SKI07. W zawodach pracując emisjami SSB i CW udało się nawiązać ponad 80 QSO. Wszyscy uczestnicy zaliczają wyprawę do udanych tym bardziej, że poznaliśmy się osobiście z właścicielem zamku. Relacja fotograficzna pokazuje zaangażowanie klubowiczów w działaniach terenowych.


RELACJA FOTOGRAFICZNA   »   FORUM



» SESJA WYJAZDOWA KLUBÓW SP7PKI I SP7POS W MĄCHOCICACH SCHOLASTERII » 25.05.2007

25 maja członkowie Klubów SP7PKI i SP7POS poprowadzili pod kierunkiem Pawła SP7SP i Andrzeja SP7ASZ zajęcia dydaktyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach Scholasterii na zaproszenie Dyrektora Szkoły a zarazem Przewodniczącego Rady Powiatu Ziemskiego Kieleckiego Pana Tomasza LATO. W trakcie zajęć odbyły się pokazy łączności wszystkimi rodzajami emisji na pasmach amatorskich. W zajęciach z uczniami uczestniczyli V-ce Prezydent Kielc Pan Czesław GRUSZEWSKI, Przewodnicząca Rady Gminy Masłów Pani Genowefa JAROS, Sekretarz Gminy Masłów Pan Bogusłąw KRUKOWSKI, w miłej atmosferze i przy ogromnym zainteresowaniu uczniów koledzy prowadzący zajęcia opowiadali o wyprawach na fali eteru po wszystkich kontynentach i zaszczepiali pasję bycia krótkofalowcem.

RELACJA FOTOGRAFICZNA   »   FORUM



» ZAWODY ZAMKOWE - PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE » 19.05.2007

Silna grupa kolegów wybrała się w teren aby zaistnieć jako stacja klubowa w zawodach zamkowych. Nawiązano 79 łączności i przetestowano sprzęt nadawczo odbiorczy w pracy terenowej. Pogoda dopisała, humory również. Zapraszam do zapoznania się z relacją fotograficzną.

RELACJA FOTOGRAFICZNA   »   FORUM



» SPOTKANIE RADIOAMATORÓW W CHECINACH + EUROPIKNIK W WDK » 01.05.2007

Pierwszego maja klubowicze brali udział w dwóch imprezach. Pierwszą było to spotkanie radioamatorów i CB'istów w Checinach. Korzystając z pięknej pogody zainstalowana została stacja terenowa - zgromadzonym zaprezentowano przykładowe łączności emisjami CW, SSB, RTTY, PSK. Mamy nadzieje iż koledzy nie posiadający jeszcze uprawnień po tej prezentacji w niedługim czasie zasilą szeregi krótkofalowców świętokrzyskich.

Koleją imprezą był organizowany na dziedzińcu WDK Europiknik. Osoby biorące udział w tym spotkaniu zostały zaproszone do odwiedzenie pomieszczeń klubowych. Zaprezentowany został sprzęt nadawczo odbiorczy oraz przeprowadzono kilka łaczności.

RELACJA FOTOGRAFICZNA



» Pierwsza wiosenna wyprawa zamkowa do Włoszczowy » 01.04.2007

W piękny kwietniowy poranek grupa kolegów z klubu SP7PKI wybrała się na pierwszą w tym sezonie wyprawę zamkową - tym razem do jakże popularnej i sławnej w ostatnim czasie Włoszczowy. Stacja pracowała z dwóch lokalizacji - Zamek SWS01 Włoszczowa Podzamcze (45 łączności) oraz Zamek SWS04 Włoszczowa II Dwór Obronny (23 łączności). Stacja pracowała na pasmach KF - działaniu towarzyszyło spore zainteresowanie okolicznych mieszkańców.

RELACJA FOTOGRAFICZNA



» EGZAMIN KRÓTKOFALARSKI » 31.03.2007

W ostatni dzień marca w siedzibie kieleckiego Urzędu Komunikacji Elektronicznej odbył się egzamin na licencję krótkofalarską. Do egzaminu podeszło 34 osoby zdało 32. Wszystkie osoby uczęszczające na kurs do klubu SP7PKI pomyślnie zdały egzamin.

RELACJA FOTOGRAFICZNA



» JUBILEUSZ 50 LAT W ETERZE TADEUSZA SP7HT W KLUBIE SP7PKI » 08.02.2007

Zapraszam do zapoznania sie z relacją fotograficzną ze spotkania jubileuszowego Tadeusze SP7HT

RELACJA FOTOGRAFICZNA



» ZIMA W KLUBIE SP7PKI » 01.02.2007

Zima trzyma a w klubie SP7PKI działania pełną parą. Kolega Przemek SP8SIW przekazał do klubu rotor, co spowodowało wyzwolenie działań antenowych. Paweł SP7SP przekazał antenę yagi na 70 cm a Tomek SQ7FGV antenę Yagi na 2m. Pomimo porywistego wiatru i kiepskich warunków atmosferycznych klubowicze nie mogli czekać do wiosny i anteny zostały zamontowane co umożliwiło przeprowadzenie pierwszych łączności SSB na 2m. Testowano również cross-band repeter pomiędzy pasmami 70 cm i 2 m. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i liczymy na dalsze wsparcie :-)

RELACJA FOTOGRAFICZNA




» SPOTKANIE NOWOROCZNIE W KLUBIE SP7POS - OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI » 05.01.2007

Zgodnie z ustaleniami ze spotkania wigilijnego na zaproszenie Prezesa Klubu SP7POS Pawła SP7SP w nowym roku członkowie SP7PKI gościli w Ostrowcu. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i twórczej atmosferze. Nastąpiło podsumowanie roku 2006 oraz planowano działania na nowy 2007 rok. Wszyscy byli pod wrażeniem pięknego klubu oraz super profesjonalnych instalacji antenowych jakimi może się szczycić Paweł SP7SP. Dziękujemy bardzo za zaproszenie i gościnę !

RELACJA FOTOGRAFICZNA